Jaki parowar najlepszy? Ranking 2023 i opinie

Jak wybrać dobry parowar w 2024?

Ze względu na wciąż rosnący trend związany ze zdrowym odżywianiem, rośnie także popularność sprzętów do kuchni, które służą do przygotowywania zdrowych posiłków. Zaraz obok wolnowaru i szybkowaru, dużą popularnością cieszy się parowar. Jest to sprytne urządzenie, które w kilka minut przygotuje zdrowe i pożywne posiłki, bez użycia tłuszczu, a co najważniejsze- pełne witamin i składników odżywczych. Parowar znajduje swoje zastosowane w wielu kuchniach, w których kładzie się szczególny naciska na zdrowe odżywianie. W tym artykule podpowiemy, jaki parowar kupić, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, jakie dania można przygotować w parowarze i jak się z nim obchodzić. Prezentujemy także praktyczny ranking parowarów 2024, w którym znajdziesz garnki do gotowania na parze godne polecenia.

Ranking parowarów 2024

Parowar- co to jest i jak działa?

Parowar jest to bardzo łatwe w obsłudze urządzenie, służące do gotowania na parze. W ofercie sprzętów umożliwiających gotowanie na parze, znajdują się dwa typy urządzeń:

 • parowar elektryczny,
 • garnek do gotowania na parze.

Choć w tym poradniku skupimy się głównie na doborze parowaru elektrycznego, warto wspomnieć że w sprzedaży dostępne są również garnki do gotowania na parze. Parowar elektryczny jest to nowoczesne urządzenie do gotowania na parze, które podłącza się do prądu i które pozwala na dopasowanie odpowiednich dla potrawy parametrów gotowania. Garnki do gotowania na parze, są to z kolei klasyczne garnki na kuchenkę, składające się zwykle z podstawy, sitka i pokrywki. Ze względu na niewielkie rozmiary, garnki do gotowania na parze znajdują swoje zastosowania w małych kuchniach. Takie rozwiązanie będzie także dobrym wyborem dla osób, które chcą kupić tani parowar. Należy jednak liczyć się z tym, że kupując garnek do gotowania na parze sami będziemy musieli dostosować odpowiedni czas gotowania.

Ranking parowarów i opinie

Parowar- czyli zalety gotowania na parze

Zakup parowaru może być pierwszym krokiem, jaki podejmiemy idąc w stronę zdrowego odżywiania. Decydując się na zakup najlepszego parowaru do domu, warto wiedzieć jakie zalety niesie za sobą gotowanie na parze. W przeciwieństwie do klasycznego gotowania, przygotowywanie potraw na parze pozwala ograniczyć straty witamin i składników odżywczych, zawartych w produktach. Dodatkowo ze względu na zachowanie maksimum walorów smakowych, gotowane na parze produkty pozwalają na ograniczenie spożywania soli, a także zachowują intensywne kolory i aromat. Dania z parowaru nie wymagają także użycia tłuszczu, są więc niskokaloryczne, co jest szczególnie ważne dla osób, które borykają się z nadmiarem cholesterolu, przebywają na diecie lub po prostu dbają o linię.

Jaki parowar wybrać?

Jednak aby kupić dobry parowar, nie trzeba mieć ku temu predyspozycji zdrowotnych. Parowar jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które prowadzą zdrowy tryb życia i chcą zminimalizować spożywanie tłuszczu czy soli. Zastanawiając się, jaki parowar wybrać by nie żałować, a gotowanie na parze sprawiało przyjemność, nie sposób pominąć kilku kwestii, które zdecydują o wygodzie użytkowania parowaru i przełożą się na komfort gotowania.

Moc

Pierwszą kwestią, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę wybierając najlepszy parowar, jest moc urządzenia. To właśnie ona w głównej mierze przekłada się na szybkość nagrzewania się wody, a tym samym na czas przygotowania posiłków. Im większa będzie moc parowaru, tym szybciej przebiegnie gotowanie. W zależności od wielkości urządzenia, a także od wachlarzu jego możliwości, mamy do wyboru parowary oferujące moc w granicach 650-2000 W.

Pojemność

Drugim ważnym elementem jest pojemność urządzenia, która powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Zwykle pojemność parowarów określana jest w litrach, gdzie najmniejsze modele oferują pojemność 5-6 litrów. Taki parowar doskonale sprawdzi się w przypadku par lub singli. Jeśli jednak posiłki mają być przygotowywane dla większej ilości osób, warto rozejrzeć się za modelem o większym litrażu. Największe parowary oferują nawet do 10 litrów pojemności.

Ilość pięter

Dla parowarów charakterystyczne są piętra, czyli pojemniki, na których umieszcza się produkty. Ilość pojemników jest bardzo ważna, gdyż to właśnie ona decyduje ile porcji lub ile rodzajów produktów będziemy mogli przygotować za jednym razem. Najczęściej kupowane parowary posiadają 3 piętra, choć na rynku nie brakuje i takich, które mają ich 5.

Ranking parowarów elektrycznych i gazowych

Parowar- funkcje dodatkowe

Oprócz wyżej wymienionych parametrów, ważne są również funkcje dodatkowe, jakie posiadają parowary. Do najczęściej stosowanych w parowarach możemy zaliczyć:

 • timer,
 • wskaźnik poziomu wody,
 • wyświetlacz LCD,
 • funkcja podtrzymywania temperatury wewnątrz.

Timer pozwala na swobodne używanie urządzenia, bez konieczności ciągłego doglądania gotujących się potraw. Timer pozwala bowiem na ustawienie odpowiedniego dla danego produktu czasu gotowania, po upływie którego parowar poinformuje nas często sygnałem dźwiękowym i samoczynnie się wyłączy.

Wskaźnik poziomu wody jest to funkcja, która powinna znaleźć się w każdym dobrym parowarze. Dzięki niemu w łatwy i przede wszystkim bezpieczny sposób, będziemy mogli sprawdzić, czy poziom wody w urządzeniu jest odpowiedni.

Wyświetlacz LCD spotykany jest w nieco droższych modelach. Dzięki takiemu zastosowaniu, będziemy na bieżąco informowani, np. o wybranych ustawieniach czy pozostałym czasie gotowania. Dodatkowo za pomocą takiego wyświetlacza możemy wybierać interesujące nas programy gotowania.

Funkcja podtrzymywania temperatury jest szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy każdy z domowników spożywa posiłki w innym czasie. Funkcja ta podtrzymuje stałą temperaturę ugotowanych potraw, dzięki czemu każdy domownik może zjeść ciepły posiłek od razu po powrocie do domu.

Parowar- dodatkowe akcesoria

Producenci parowarów wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, do parowarów dodają akcesoria, które dodatkowo zwiększają zastosowanie tych urządzeń. Oprócz standardowego wyposażenia, w którym znajduje się podstawa, półki na produkty oraz pokrywa, w zestawie z parowarem możemy dostać:

 • pojemnik na ryż,
 • podkładkę do gotowania jajek,
 • tacki ociekowe,
 • aromatyzer do ziół,
 • kubeczki do deserów.

Dobry parowar opinie

Jaki parowar będzie najlepszy?

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń do kuchni, tak i wybór dobrego parowaru nie należy do najprostszych, głównie ze względu na duży wybór urządzeń do gotowania na parze. Jeśli zdecydowaliśmy już jaka moc parowaru, litraż i ilość pięter, a także jakie funkcje dodatkowe będą sprawdzać się w naszej kuchni, warto sprawdzić także, jakich rozmiarów jest dany model i ile miejsca potencjalnie zajmie. Warto więc rozeznać się, ile miejsca zajmuje rozstawiony parowar i czy istnieje możliwość jego praktycznego złożenia. Warto także zwrócić uwagę na długość przewodu i możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce, co dodatkowo wpłynie na komfort użytkowania parowaru.

Sprawdź również >>> Jaki malakser kupić?

Jak gotować w parowarze?

Gotowanie w parowarze jest bardzo proste, jednak musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przed rozpoczęciem gotowania należy napełnić dolny zbiornik wodą (i tu doskonale sprawdzi się wskaźnik poziomu wody). Ilość wody ma tutaj kluczowe znaczenie, ponieważ jeśli nalejemy jej zbyt mało, może dojść do przypalenia, a w konsekwencji zniszczenia garnka.

Wtedy wystarczy umieścić na pojemniku z wodą resztę pięter z przygotowanymi do gotowania produktami, nastawić odpowiedni dla rodzaju produktów czas lub wybrać program gotowania. Czas gotowania zaczynamy odliczać w momencie, gdy woda w dolnej części zacznie się gotować, a urządzenie zacznie wytwarzać parę.

Zasady gotowania na parze

Dobry parowar to jednak nie wszystko, co jest niezbędne, by przygotowywać aromatyczne i smaczne dania na parze. Warto poznać kilka prostych zasad, aby gotowanie na parze nie było nudne i nie wiązało się z niechęcią. Aby gotowanie w parowarze nie było nudne i monotonne, warto zobaczyć, jakie dania z parowaru możemy przygotować. Przepisy na parowar znajdziemy często w zestawie z urządzeniem, ale dużą skarbnicą przepisów na dania z parowaru może okazać się Internet lub własna wyobraźnia.

Aby jednak dania na parze miały intensywny aromat i smak, warto ograniczyć zawartość soli, a smak wzbogacić dużą ilością ziół i przypraw. Dobrym sposobem jest wcześniejsze marynowanie mięs i ryb, które pozwoli na uzyskanie bardziej wyrazistego smaku potraw. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczanie w dolnej części parowaru świeżo ściętych ziół, które wraz z lecącą do góry parą będą uwalniały swój aromat, przesiąkając przez produkty.

Warzywa z parowaru

Ułożenie składników w parowarze ma znaczenie

Jak się okazuje, nie bez znaczenia pozostaje kwestia prawidłowego ułożenia produktów w parowarze. Warto więc wiedzieć, że to, w którym segmencie ułożymy dany produkt, będzie przekładało się na szybkość jego przygotowania. Najwolniej gotują się produkty, które znajdują się na górze urządzenia- w tym segmencie warto więc przygotowywać mniejsze warzywa lub ryż. W dolnej części warto przygotowywać produkty, których obróbka cieplna wymaga dłuższego czasu.

Zobacz również >>> Ranking gofrownic

Parowar- producenci, ceny i opinie

Na rynku dostępny jest cały wachlarz urządzeń do gotowania na parze, a ten ogrom dostępnych modeli wcale nie ułatwia zakupów. W ofercie wielu producentów znajdziemy parowary godne naszej uwagi, spośród których największym zainteresowaniem cieszy się parowar: Tefal, Philips, Zelmer, Amica i Morphy Richards. Dobre opinie użytkowników posiada także parowar Silvercrest, czyli parowar z Lidla, a także parowar Hoffen, dostępny w sieci Biedronka. Jeśli nadal nie wiesz, jaki wybrać parowar, ranking tych urządzeń z pewnością pomoże Ci w wyborze najlepszego. Opinie o parowarach 2024 znajdujących się w rankingu są bardzo pozytywne, a według ich użytkowników- ceny parowarów są adekwatne do ich jakości.

Polecane parowary w 2024

1. Parowar Tefal Parowar Vitacuisine Compact VS4003

1. Parowar Tefal Parowar Vitacuisine Compact VS4003

Na pierwszym miejscu w naszym rankingu parowarów, znalazł się parowar Tefal Vitacuisine Compact VS4003. Ten model wyposażony został w trzy pojemniki do gotowania potraw. W zestawie z parowarem Tefal Vitacuisine Compact VS4003 otrzymamy dwie tacki do przygotowania potraw na parze w marynacie i sosach, 4 szklane kubeczki do deserów, a także książkę kucharską. Dodatkowo parowar Tefal VS4003 wyposażony został w funkcję Vitamin+, wyświetlacz LCD, minutnik oraz funkcję opóźnionego startu i podtrzymywania ciepła. Według opinii użytkowników, jedyną wadą parowaru Tefal Vitacuisine Compact jest brak instrukcji obsługi w języku polskim.

2. Parowar TEFAL Convenient VC1401

2. Parowar TEFAL Convenient VC1401

Drugie miejsce na podium również zajmuje parowar Tefal, a dokładnie TEFAL Convenient VC1401. Ten model posiada dwa poziomy gotowania, a jego całkowita pojemność to 6 litrów. Jest to bardzo kompaktowy parowar, który z pewnością znajdzie swoje zastosowanie w mniejszych kuchniach. Wyposażony został w mechaniczny zegarek oraz funkcję automatycznego wyłączania po zakończeniu gotowania. Dodatkowo dzięki czytelnemu wskaźnikowi poziomu wody, możemy na bieżąco kontrolować poziom wody w urządzeniu. W zestawie z parowarem TEFAL Convenient VC1401 otrzymamy pojemnik na ryż i sos. Według opinii użytkowników, parowar TEFAL Convenient VC1401 jest prosty w obsłudze, a dużą zaletą jest możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce. Ten model posiada również atrakcyjną cenę, która również spotyka się z dużą aprobatą użytkowników.

3. Parowar Russell Hobbs 19270-56

3. Parowar Russell Hobbs 19270-56

Następnym najchętniej wybieranym jest parowar Russell Hobbs 19270-56. W skład wyposażenia tego modelu wchodzą 3 poziomy gotowania o całkowitej pojemności 9 litrów, litrowy pojemnik do gotowania ryżu, tacka ociekowa oraz instrukcja obsługi w języku polskim. Dużą zaletą parowaru Russell Hobbs 19270-56 są specjalne wloty, umieszczone na boku urządzenia, pozwalające na swobodne uzupełnianie poziomu wody podczas gotowania, bez konieczności zdejmowania pięter parowaru. Użytkownicy cenią sobie parowar Russell Hobbs 19270-56 głównie za kompaktowość w przechowywaniu, łatwość obsługi, szybkość przygotowania potraw oraz ładny wygląd.

4. Parowar Philips HD9140/91

4. Parowar Philips HD9140/91

Tuż za podium w rankingu parowarów znalazł się parowar Philips HD9140/91. Jest to trzypoziomowy parowar, o łącznej pojemności około 8,5 litra. W zestawie z parowarem Philips HD9140/91 otrzymamy pojemnik na przyprawy, pojemnik do gotowania jajek, pojemnik do gotowania ryżu lub zupy oraz praktyczną książkę z przepisami. Dodatkowo parowar Philips HD9140/91 wyposażony został w elektroniczny programator i funkcję podtrzymywania ciepła. Dużą zaletą, jaką posiada ten model, jest funkcja informująca nas o konieczności odkamienienia urządzenia. Użytkownicy cenią sobie parowar Philips HD9140/91 za łatwość w przechowywaniu, możliwość mycia w zmywarce oraz nienagrzewające się uchwyty.

5. Parowar Amica PT 4011

5. Parowar Amica PT 4011

Pierwszą piątkę najchętniej kupowanych parowarów zamyka parowar Amica PT 4011. Jest to parowar, pozwalający na przygotowanie zdrowych i aromatycznych potraw na dwóch poziomach, gdzie całkowita pojemność tego modelu to aż 11 litrów. Model Amica PT 4011 wyposażony został w 6 automatycznych programów gotowania, które możemy wybierać za pomocą intuicyjnego wyświetlacza LCD. Dodatkowo parowar Amica PT 4011 posiada antypoślizgowe nóżki, czujnik poziomu wody, aromatyzer do ziół oraz funkcję zabezpieczającą przed przegrzaniem. Opinie użytkowników na temat parowaru Amica jednoznacznie wskazują na łatwość obsługi, szybkość gotowania oraz łatwość czyszczenia.

6. Parowar Philips HD9126/90

6. Parowar Philips HD9126/90

W dziesiątce najchętniej kupowanych parowarów, dumne szóste miejsce zajmuje parowar Philips HD9126/90. Parowar został wyposażony w trzy poziomy gotowania, gdzie każdy z koszy pomieści po 6 jajek- parowar posiada bowiem specjalne wgłębienia na tackach, umożliwiające ich ugotowanie. Dodatkowo parowar Philips HD9126/90 posiada pokrywkę zapobiegającą skraplaniu się wody oraz aromatyzer do ziół i przypraw. Dodatkowo parowar Philips HD9126/90 dzięki możliwości całkowitego demontażu, jest bardzo łatwy w przechowywaniu, a możliwość mycia poszczególnych elementów w zmywarce jest dodatkowym plusem. Całkowita pojemność tego modelu to 9 litrów.

7. Parowar Clatronic DG 3547

7. Parowar Clatronic DG 3547

Dużym zainteresowaniem użytkowników cieszy się także parowar Clatronic DG 3547. Ten model składa się z trzech poziomów gotowania, a w zestawie z tym urządzeniem znajdziemy m.in. pojemnik na ryż i pokrywę. Dużą zaletą parowaru Clatronic DG 3547 jest tacka ociekowa oraz możliwość łatwego napełniania pojemnika wodą podczas pracy urządzenia. Funkcją, którą cenią sobie użytkownicy modelu Clatronic DG 3547 jest zabezpieczenie przed przegrzaniem, łatwość czyszczenia i przechowywania oraz czytelny wyświetlacz LCD.

8. Parowar Tefal Vitacuisine Compact VS400333

8. Parowar Tefal Vitacuisine Compact VS400333

Na ósmym miejscu w rankingu parowarów, uplasował się parowar Tefal Vitacuisine Compact VS400333. Jest to urządzenie, umożliwiające przygotowanie aromatycznych potraw na parze, aż na 3 poziomach. Całkowita pojemność tego modelu mieści się w granicach 10,5 litra. Parowar Tefal Vitacuisine Compact VS400333 wyposażony został m.in. w funkcję opóźnionego startu, zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję informującą o konieczności uzupełnienia wody. W wyposażeniu parowaru Tefal Vitacuisine Compact VS400333 znajdziemy 4 szklane kubeczki do deserów i 2 tacki do gotowania sosów lub ryb. Podobnie jak czołowy model z naszego rankingu parowarów, tak również parowar Tefal Vitacuisine Compact VS400333 posiada funkcję Vitamin+.

9. Parowar Adler AD 633

9. Parowar Adler AD 633

Na przedostatniej pozycji uplasował się parowar Adler AD 633. Jest to kompaktowe urządzenie do gotowania na parze, pozwalające na jednoczesne gotowanie 3 niezależnych produktów na 3 poziomach. Parowar Adler AD 633 cieszy się dobrymi opiniami użytkowników, głównie ze względu na atrakcyjną cenę, łatwość obsługi i szybkość gotowania. W zestawie z parowarem Adler AD 633 otrzymamy podstawkę do gotowania jajek, zbiornik na sok oraz pojemnik do gotowania ryżu. Dodatkowo parowar Adler AD 633 posiada nakładkę Turbo Steam i nienagrzewające się uchwyty.

10. Parowar ESPERANZA Volcano EKG009

10. Parowar ESPERANZA Volcano EKG009

Na ostatnim miejscu spośród dziesięciu najchętniej kupowanych parowarów, znalazł się parowar ESPERANZA Volcano EKG009. Jest to najtańszy z przedstawionych w rankingu parowarów, jednak mimo niskiej ceny, parowar ESPERANZA Volcano EKG009 zgarnia pozytywne opinie użytkowników. Ten parowar umożliwia gotowanie na parze na 3 poziomach, a jego całkowita pojemność wynosi 7,5 litra. Parowar ESPERANZA Volcano EKG009 wyposażony został w podstawowe funkcje, czyli intuicyjny minutnik, lampkę kontrolną i sygnał dźwiękowy. Opinie o parowarze ESPERANZA Volcano EKG009 wskazują na łatwość obsługi urządzenia, odpowiednią pojemność i łatwość czyszczenia.

Redakcja
Redakcja
Z pasji do technologii testujemy i porównujemy dziesiątki sprzętów. Na tej podstawie tworzymy nasze rankingi ułatwiając czytelnikom wybór najlepszych produktów w najlepszych możliwych cenach.

Zobacz również:

Jakie słuchawki douszne z ANC wybrać?

Słuchawki douszne z ANC, czyli z aktywną redukcją hałasu, to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą odciąć...

Jaki rower enduro do 3000 zł wybrać?

Poszukując roweru enduro w przedziale cenowym do 3000 zł, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, funkcje...

Jaki bronzer do opalania wybrać? Ranking 2023

Dobry bronzer do opalania, jak go wybrać? Jeśli pragniesz uzyskać zdrowy, promienny wygląd skóry bez konieczności ekspozycji na...

Jaki krem brązujący wybrać? Ranking 2023

Dobry krem brązujący, jak go wybrać? Jeżeli marzysz o naturalnie opalonej skórze przez cały rok, dobry krem...

Jakie mleczko brązujące wybrać? Ranking 2023

Dobre mleczko brązujące, jak je wybrać? Jeżeli marzysz o pięknej, naturalnej opaleniznie, ale nie chcesz narażać swojej skóry...

Jaki balsam brązujący wybrać? Ranking 2023

Dobry balsam brązujący, jak go wybrać? Marzysz o pięknej opalonej skórze, ale nie chcesz narażać się na szkodliwe...

Sukienki do 100 zł – najładniejsze tanie sukienki

Sukienki są niezwykle popularnym elementem garderoby, który dodaje uroku i kobiecości. Jeśli szukasz sukienki w przystępnej cenie,...

Toaletka z lustrem do 200 zł, jaką warto wybrać?

Szukając toaletki z lustrem do 200 zł, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które znacząco ułatwią podjęcie...

Rękawice bramkarskie do 100 zł – jakie wybrać?

Jakie rękawice bramkarskie do 100 zł są najlepsze? Które wybrać? Jako bramkarz, poszukujesz solidnych i przystępnych cenowo rękawic...

Jak zwiększyć zasięg WiFi do 300 m lub więcej?

Wielu użytkowników sieci WiFi doświadcza problemów z zasięgiem sygnału, szczególnie w większych domach lub biurach. Jeśli jesteś...

Jaki płyn do prania odzieży sportowej wybrać?

Dobry płyn do prania odzieży sportowej - jak go wybrać? Płyn do prania odzieży sportowej odgrywa istotną rolę...

Jaki wybielacz do tkanin białych i kolorowych wybrać?

Dobry wybielacz do ubrań, jak go wybrać? Poszukujesz dobrego wybielacza do ubrań, który sprawi, że Twoje białe i...

1 KOMENTARZ

 1. o taki ranking parowarów właśnie mi chodziło, z pewnością nie jedna Pani Domu szuka podpowiedzi, jaki parowar jest najlepszy albo jak wybrać doby model mający nie tylko dobrą cenę, czyli że jest tani, ale także będzie posiadał dobre opinie i sporo funkcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Na skróty:

Powiązane:

Popularne:

Jaki laptop do 3000 zł? Ranking 2023

Wybór najlepszego laptopa do 3000 złotych to nie małe wyzwanie. W sklepach znaleźć można setki różnych modeli, które różnią się od siebie producentem, specyfikacją,...

LEGO Friends do 100 zł – jaki zestaw wybrać?

Jaki zestaw LEGO Friends do 100 zł kupić? Klocki LEGO Friends to seria skierowana głównie do dziewczyn, która przenosi nas do kolorowego świata przyjaźni, przygód...

Jaki ultrabook do 3000 zł? Który najlepszy? Ranking 2023

Mając do dyspozycji kwotę 3000 zł, możemy wybierać spośród szerokiej oferty ultrabooków, które świetnie radzą sobie jako komputer do pracy czy gier. Wybierając ultrabook...

Ranking sokowirówek 2023 – jaka sokowirówka najlepsza?

Poszukując nowej sokowirówki powinniśmy sprawdzić, które z dostępnych w sklepach sokowirówek są najchętniej wybierane przez kupujących. Zobacz nasz ranking sokowirówek i wybierz najlepszą...

Jakie słuchawki bezprzewodowe do 100 zł kupić?

Najlepsze słuchawki bezprzewodowe do 100 zł Ranking W poszukiwaniu dobrych słuchawek bezprzewodowych do 100 zł? Jeśli planujesz zakup w tym przedziale cenowym, istnieje kilka...