Bita śmietana to obowiązkowy element wielu deserów, w których jej smaku i konsystencji nie można zamienić niczym innym. Jej smak jest uwielbiany przez osoby w różnym wieku. Bita śmietana doskonale komponuje się z lodami, świeżymi owocami, goframi i ciastem. Co więcej, z odpowiednimi przyprawami może dopełniać smak zupy. Wiele osób do ubijania śmietany nie przywiązuje większej uwagi. Zazwyczaj odbywa się to niemal automatycznie. Jednak właściwie ubita śmietana powinna posiadać niezbyt gęstą konsystencję. Podpowiadamy, jak ubić śmietanę i na zwrócić uwagę przy ubijaniu.
Jak ubić śmietanę, aby miała właściwą konsystencję?
Czynności związane z prawidłowym ubijaniem śmietany nie są skomplikowane. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad, które pozwalają na uzyskanie pożądanej konsystencji. Śmietana nie może być zbyt gęsta, a jednocześnie należy uważać, aby nie uległa rozwarstwieniu. Oczywiście są to sytuacje, które nie są nieodwracalne, jednak wymagają dodatkowej pracy. Przestrzeganie poniższych zasad pozwala na przygotowanie i rozkoszowanie się smacznymi potrawami lub deserami.
Jaką śmietanę wybrać do ubijania?
Do ubijania warto wybierać wyłącznie śmietanę z wysoką zawartością tłuszczu. Doskonale sprawdzają się śmietany 30% lub 36%. Ważne jest, aby wybierać jak najzdrowsze rozwiązania. Przed zakupem warto zapoznać się ze składem śmietany. Należy unikać produktów, w których producenci stosują dodatkowy zagęstnik typu karagen, który posiada oznaczenie E407. Jest on całkowicie zbędny, bez jego obecności śmietanę także można ubić, a jednocześnie jest to zdrowsze rozwiązanie.
>>> Zobacz ranking płyt gazowych do zabudowy <<<
Jak właściwie przygotować śmietankę do ubijania?
O wiele łatwiej przebiega ubijanie schłodzonej śmietany. Powinna być schłodzona przez co najmniej 24 godziny przed przystąpieniem do ubijania. W okresie letnim, można dodatkowo schłodzić naczynie, w którym śmietana będzie ubijana. Kiedy nie dysponujemy takim czasem, można przez chwilę przechować śmietanę w zamrażalniku, a jej stan nieustannie kontrolować.
Jak ubić śmietanę na sztywno?
Uprzednio schłodzoną śmietanę należy przelać do wysokiego naczynia, co zapobiegnie początkowemu chlapaniu. Ubijanie należy rozpocząć od najwyższych obrotów. W momencie, kiedy zaczyna gęstnieć, obroty powinny być zredukowane do średnich. Ubijanie trwa do chwili, kiedy na jej powierzchni zaczynają się pojawiać wzory tworzone przez końcówki miksera. Śmietana powinna być sztywna i nie może się rozpływać. Przedłużenie ubijania może doprowadzić do rozwarstwienia śmietany.
Ubijanie śmietany – wskazówki
Przy ubijaniu śmietany należy pamiętać o poniższych wskazówkach, które są niezwykle pomocne w awaryjnych sytuacjach, pozwalając na uratowanie rozwarstwionej śmietany lub ochronienie jej przed tym.
- Mieszanie śmietany pochodzącej od różnych producentów nie zawsze się udaje. W takim przypadku zalecane jest ubijanie każdej śmietany oddzielnie, a po przygotowaniu masy o jednakowej konsystencji, obie śmietany należy delikatnie wymieszać.
- Cukier puder do śmietany można dodawać zarówno na początku, jak i na końcu ubijania. Każdorazowo warto go przesiać przez sitko, żeby zapobiec obecności grudek.
- Do bitej śmietany można dodawać żelatynę lub czekoladę pod warunkiem, że będą miały temperaturę pokojową. Dodanie gorących może również skutkować rozwarstwieniem śmietany.
- W awaryjnych sytuacjach można schłodzić śmietanę w zamrażarce, jednak należy uważać, aby nie zamarzła. Śmietana, która była zamrożona lub przemrożona nie nadaje się do dalszego ubijania.
- Rozwarstwioną śmietanę można uratować poprzez dodanie w trakcie miksowania, małymi porcjami świeżej, płynnej śmietany. Czynność należy wykonywać do uzyskania jednolitej konsystencji.